اساس تصادف انتقال دستگاه مصدومان مصدومیت

اساس: تصادف انتقال دستگاه مصدومان مصدومیت آمبولانس بیمارستان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اجتماعی خبر رسان تلگرام فیلتر شد

تلگرام بالاخره روز گذشته فیلتر شد. اگرچه گفته شده است بستن این خبر رسان موبایلی موقت خواهد بود ولی پرکاربردترین نرم افزار اینترنتی در کشور عزیزمان ایران که به

خبر رسان تلگرام فیلتر شد

خبر رسان تلگرام فیلتر شد

عبارات مهم : ایران

تلگرام بالاخره روز گذشته فیلتر شد. اگرچه گفته شده است بستن این خبر رسان موبایلی موقت خواهد بود ولی پرکاربردترین نرم افزار اینترنتی در کشور عزیزمان ایران که به گفته منابع رسمی زیاد از ٤٠ میلیون کاربر ایرانی دارد، سرانجام با رأی و دستور مقامات امنیتی کشور و در پی بروز ناآرامی ها و اعتراضات روزهای اخیر فیلتر شد.

خبر رسان تلگرام فیلتر شد

اگرچه پیش از اعلام رسمی مسئولان بازدیدکنندگان در گوشه و کنار کشور از کندشدن ارتباطشان در خبر رسان تلگرام خبر می دادند ولی کمی بعد خبر قطعی و رسمی دراین باره منتشر شد و اسماعیل جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور که عصر روز گذشته در یک نشست خبری در وزارت کشور حاضر شد، گفت: «دولت بنای تعطیلی اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … را ندارد ولی هنگامی که اختلالی در نظم عمومی ایجاد شود، طبیعی است که به شکل مقطعی، دست به محدودیت بزنیم».

همچنین ایلنا در خبری نوشت یک منبع آگاه نیز راجع به قطعی شب گذشته ارتباطات سیار و اختلال در ارتباطات ثابت گفت: «ارتباطات سیار روز گذشته با دستور مجموعه وزارت ارتباطات یا شرکت تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قطع نشده بود و تمامی اختلالات مربوطه به دستور مقامات بالادستی در یکی از نهادهای ذی ربط امنیتی رخ داده است».

تلگرام بالاخره روز گذشته فیلتر شد. اگرچه گفته شده است بستن این خبر رسان موبایلی موقت خواهد بود ولی پرکاربردترین نرم افزار اینترنتی در کشور عزیزمان ایران که به

او تأکید کرد: «با توجه رخدادهای چند روز اخیر، دستور داده شده است است تا در صورت برگزاری تجمعات قطعی نقطه ای ارتباطات ثابت و قطع اینترنت گوشی تلفن همراه خواهیم داشت».

ظهر روز گذشته و در گام اول دسترسی به خبر رسان تلگرام روی اینترنت شبکه های همراه مانند همراه اول و ایرانسل و رایتل قطع شد. تا ساعت ها بعد از آن، این خبر رسان همچنان روی اینترنت وای فای و نسخه دسکتاپ بدون مسئله و محدودیت کار می کرد ولی از عصر روز گذشته دسترسی در این بخش هم فیلتر شد. در همین حال بعدازظهر روز گذشته پاول دوروف مدیر خبر رسان خبر رسان تلگرام در توییتر خبر فیلترشدن خبر رسان تلگرام در کشور عزیزمان ایران را تأیید کرد و دراین باره نوشت: «مقامات کشور عزیزمان ایران به علت رد درخواست فیلترینگ یک کانال تلگرامی به نام صدای مردم و چند کانال تلگرامی دیگر، دسترسی اکثریت مردم کشور عزیزمان ایران به این خبر رسان را مسدود می کنند».

کانالی که در توییت دوروف از آن اسم برده شده است کانال تلگرامی جایگزین آمدنیوز، خبرسازترین کانال فارسی زبان این روزهاست که از بیرون از کشور کنترل می شود و در روزهای اخیر به مرجعی جهت انتشار اخبار ناآرامی ها و اعتراضات در کشور عزیزمان ایران بدل شده است هست. این کانال در روزهای گذشته اگرچه بارها تصویر و فیلم های معترضان را منتشر کرده است ولی در موارد بسیار زیادی اقدام به انتشار اخبار جعلی و غیرواقعی و همچنین خشونت آمیز مانند آموزش ساخت کوکتل مولوتف و همچنین درگیری مسلحانه با نیروهای انتظامی کرده بود.

خبر رسان تلگرام فیلتر شد

در همین حال خبرگزاری ایسنا هم در مطلبی نوشت: شنبه شب گذشته به دنبال بروز بعضی تجمعات غیرقانونی و ناآرامی ها در بعضی شهرها به خاص در پایتخت کشور عزیزمان ایران ارتباط تلفنی مشترکان در بعضی مناطق با مسئله مواجه شد و به همین جهت بعضی خبرهای نادرست مبنی بر خروج خبر رسان تلگرام از دسترس به دستور مدیر جمهوری از سوی بعضی کانال های غیرموثق در اینترنت منتشر شد ولی بعد تکذیب شد.

فیلترینگ خبر رسان تلگرام در شرایطی انجام شده است که این عنوان با تصویر العمل بازدیدکنندگان شبکه مجازی همراه شده است هست. بعضی بازدیدکنندگان این تصمیم را نادرست و اشتباه خوانده و بعضی نتیجه منطقی تندروی ها و اغتشاش و تخریب اموال عمومی دانستند.

تلگرام بالاخره روز گذشته فیلتر شد. اگرچه گفته شده است بستن این خبر رسان موبایلی موقت خواهد بود ولی پرکاربردترین نرم افزار اینترنتی در کشور عزیزمان ایران که به

یکی از بازدیدکنندگان راجع به مخالفت خود با این تصمیم این طور نوشت: «فیلترکردن خبر رسان تلگرام و اینستا باعث میشود یکی مثل من که کلا تو باغ قضایا نبوده و سرش شلوغه هم کنجکاو بشه بره ببینه عنوان چیه و چی شده».

کاربر دیگری نیز نوشت: «فیلتر خبر رسان تلگرام و اینستا و قطع نت مستقیما به ماهایی که از این راه نون در میاریم ضربه می زنه. الان با این کار دارند جو رو آروم می کنن یا بر نارضایتی زیاد دامن می زنن؟»

خبر رسان تلگرام فیلتر شد

کاربر دیگری نیز درهمین باره نوشت: «این همه آدم ارتزاقشون، استارتاپشون، درآمدشون و در کل گذران زندگی و عمرشون از این شبکه ها بود. الان اونا چی میشن. ما چی می شیم که باز باید باروبندیل ببندیم بریم یه خونه دیگه!».

اشاره این بازدیدکنندگان به تعداد بسیار بالای کسب وکارهایی است که روی خبر رسان تلگرام و اینستاگرام فعال اند و منبع درآمد گروه بسیار زیادی به خاص در میان جوانان هستند.

کاربران دیگری نیز این اتفاق را محصول ناآرامی های روزهای اخیر قلمداد کردند. شهرام شریف از خبرنگاران حوزه آی تی درهمین باره در توییتی نوشت: «سرانجام روزی رسید که خبر رسان تلگرام و اینستاگرام را در یک روز کاملا فیلتر کردند، مانورهای آمدنیوز هم این وقت را به خوبی فراهم کرد. شکستی جهت دولت و فضای مجازی».

پوریا آستراکی هم که از فعالان حوزه وب است در توییتر خود دراین باره این طور نوشت: «تلگرام به صورت کامل [ظاهرا موقت] از دسترس خارج شد. علت: نبستن زنجیره کانال های آمدنیوز. این در شرایطی است که صدها کانال خبری مخالف و بیگانه تحمل می شدند و در دسترس مردم بودند. تندروی و آشوب نتیجه ای جز محدودیت زیاد ندارد».

فیلترشدن خبر رسان تلگرام در شرایطی رخ داده است که چند روز پیش حسن روحانی در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای موانع تحقق حقوق شهروندی با یک تصویر العمل صریح نسبت به بحث فیلتر تلگرام، با تأکید گفت: دولت از اینترنت حراست خواهد کرد. مدیر جمهور با تأکید بر اینکه ما به دنبال فیلترکردن اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … نیستیم، گفت: «وزیر ارتباطات به مردم قول خواهد داد که دستش روی دکمه فیلترکردن شبکه های مجازی نخواهد رفت. او همچنین گفته بود: «خبر دارم افرادی جهت اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … خواب می بینند، شب می خوابند و تا صبح خواب می بینند. به این افراد می گویم به خواب هایتان دل نبندید».

بااین حال به نظر می رسد ناآرامی های روزهای اخیر که هنوز ابهامات بسیاری راجع به شروع و علت های آن وجود دارد و بسیاری از تحلیلگران و فعالان سیاسی راجع به آن اشتراک نظر ندارند توانست خواب ها جهت خبر رسان تلگرام را به واقعیت تبدیل کند و بالاخره این خبر رسان محبوب و بسیار پرکاربرد را به فیلتر بکشاند. حال باید دید آخر ناآرامی های اخیر به کجا می رسد و آینده خبر رسان تلگرام آیا همان طور که معاون وزیر کشور گفته است فیلترشدن، موقت خواهد بود یا همیشگی.

واقعیت این است که همه اقشار و نسل های فعال در اینترنت که بخش عمده و مهم حضورشان در اینترنت روی دو بستر خبر رسان تلگرام و اینستاگرام بوده است امکان، حوصله یا شاید توانایی استفاده از فیلترشکن روی گوشی های گوشی خود را ندارند و می توان آینده نگری کرد در صورت استمرار فیلتر این دو شبکه اجتماعی بخش زیادی از بازدیدکنندگان ایرانی این شبکه ها در روزهای آینده ریزش خواهند کرد.

شرق/صدرا محقق

واژه های کلیدی: ایران | کانال | تلگرام | ایرانی | ناآرامی | ایرانسل | اینترنت | اینترنتی | فیلترینگ | روز گذشته | فیلتر کردن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs